SPORADES ADALARI VE YUNANİSTAN’IN DOĞU KIYILARI TURU

Yeniden merhaba,
Bu sene  Yunanistan’ın doğu kıyılarını ve Sporades adalarından Skiathos ve Skopelos’u turladık.

Geçen sene ailecek yaptığımız 15 günlük Batı Trakya, Orta Yunanistan,Yunan İon sahilleri ve Mora yarımadası turundan sonra bu sene Yunanistan’ın görmediğimiz sahil kısmını keşfetmeyi amaçladık.

Bu turda bize eşlik eden kadim dostlarımız Duman ailesi ile birlikte unutulmayacak 10 günlük muhteşem bir gezi yaptık.

Kendilerine göstermiş oldukları nezaket, anlayış ve sabır için teşekkür ederiz.Zira yolculuklar zevkli olduğu kadar zorluklar da içerir ve herkes bunun üstesinden gelemez.

arabaileyunanistanturu.blogspot.com  adresinde daha önce yazmış olduğum blogdaki hazırlık safhalarının hepsini aynen tekrarladıktan sonra (tek fark bu kez yanımıza daha fazla nakit aldık,zira Yunanistanda kriz olduğu ve bankaların ve  kredi kartlarının çalışmadığı söylentisi yüzünden) Cumartesi sabah 05.00 da İstanbuldan hareket ettik.

Yaklaşık 3 saatte İpsala sınır kapısından Yunanistan’a giriş yaptık

İlk durağımız eski bir Türk şehri olan Xanti (İSKEÇE) oldu.Şehirde bizde emaneti olan bir arkadaşa uğrayıp biraz sohbet ettikten sonra Keramoti kasabasına yol aldık 32 euro karşılığında bizi Thassos adasına geçiren feribota binip yaklaşık 40 dakikada adaya vardık.

Adanın doğu sahilinde yer alan ve SKALA POTAMIAS köyündeki otelimize yerleşir yerleşmez soluğu plajında aldık (Golden beach) kumlu ve sığ aynı zamanda berrak sularında ferahladık.

Akşamında ise 4 km uzaklıktaki dağ köyü PANAGIA da akşam yemeği ziyafeti çektik.Her türlü seçeneğin olmasına rağmen biz kuzu,oğlak çevirme ve kokoreç ile ünlü bu köye bu lezzetleri tatmak için gelmiştik.Kokoreçin bizdekinden farkı içerisine kuzu ciğeri sarmış olmaları.Kısaca nefisti ve fiyatları da çok uygun.

Ertesi günü adanın ünlü plajlarından Aliki ve Makryammos plajlarında geçirdik bu kez yemeklerde tercihimizi ahtapot ızgara,kalamar ızgara,yunan salatası,cacık,kabak ve patlıcan kızartma,susamlı ballı kızarmış feta peyniri gibi meze türlerinden yana kullandık.

2 günlük Thassos adası turunu tamamlayıp feribotla yine Keramoti’ye geçtik ,yaklaşık 2 saatlik sürüş sonunda Selanik’te hem ihtiyaç molası hem de adalara geçiş için feribot biletini aldık.
Selanik limanındaki ANES acentasından ertesi gün öğlen VOLOS-SKİATHOS feribotuna biletlerimizi aldıktan sonra (araç 67 euro,yolcu 21 euro) Volos kentine doğru yola çıktık.
Öğleden sonra Volos kentindeki otelimize yerleşip akşam üzeri kapanışı denizde yaptık.
Volos çok ilginç bir şehir değil o yüzden fazla kalmadık.Esas merakımızı uyandıran hakkında çok güzel şeyler duyduğumuz Sporades adalarından SKIATHOS VE SKOPELEOS.
Sanırım ben de bir çokları gibi bu adalardan gazeteci Ayşe Arman sayesinde haberdar oldum.

Ertesi gün öğlen 12.30 da Volos limanından ANES firmasına ait PROTEUS isimli feribotla hareket ettik.Yaklaşık 2.45 saat sonra SKIATHOS adası limanına yanaştık.

SKIATHOS ADASI:

Adanın doğal dokusu ve yüksek yapılaşmaya izin verilmemiş olması,tarihi evlerin ve sokakların korunması adayı cazip kılan etkenlerden.
Adada havaalanı mevcut,Atina’dan uçak seferi de varmış.Ana karaya yakın olması sebebiyle yerli turist ağırlıklı ziyaretçiler bir hayli fazla.Ayrıca gece hayatı da adaya gelenlerin yaş ortalamasını bir hayli düşürüyor.

Adada Villa Karina adlı aile işletmesi bir otelde kaldık kendi önünde de plajı olmasına rağmen otel sahibi Nikos’un tavsiyesi üzerine ünlü KOUKOUNARIES plajına gittik ve pişman olmadık,dilerseniz yanı başında Banana beach de var.
Akşamında limandaki Vezuvio Pizza  da pizza yedik.Hep deniz ürünü olacak değil ya.

Ertesi gün Skiathos’tan Skopelos’a gideceğimiz ANES firmasından feribot için biletlerimizi aldık.(2 araç ve 7 kişi toplam 52 euro tuttu.) Skopelos adasında 2 adet liman var birisi Glosso diğeri Skopelos.

SKOPELOS ADASI:

Adanın merkezi indiğimiz limana 18 km uzaklıktaki Skopelos kasabası,burası da diğer ada gibi hatta daha da iyi korunmuş burada daha çok kafa dinlemeye gelmiş aileler ve olgun çiftler var gece hayatı yok.

Kalacağımız otel Delphi Resort  Glossa limanına yakın olduğundan biz bu limanı tercih ettik.
Glossa bir dağ köyü ve dağın eteğinde denizden yaklaşık 300-400 metre yüksekte kartal yuvası gibi aşağıda da limanı var.
Kalacağımız otel ise NEO KLIMA köyünde yaklaşık 5 km. ancak yollar virajlı ve çam ormanlarının içinden kıvrıla kıvrıla gidiliyor.

Ada zümrüt gibi yemyeşil ve bir çok koyu ve plajı var hangisini seçeceğimizi şaşırdık.
Ayrıca adada MAMMA MIA adlı film çekilmiş bu yüzden bir çok yerde filmin afişini görmek mümkün.Bu filmde geçen evlenme sahnesi ise ıssız bir koyda bir kaya bloğu üzerinde kurulmuş kilisede çekilmiş.Görülmeye değer ancak yolu biraz zahmetli.

Başlıca plajları Stafylos beach,Agnontas beach,Panormas beach,Perivoli beach,Kastani beach.

Bizim tercihimiz daha doğrusu zamanımız Agnontas, Kastani ve Panormas plajlarına yetti.
Gönül isterdi ki hepsine gidelim ama zaman kısıtlı.

Akşam yemeğimizi Agnostas plajında Agnostas Fish Tavernasında  denize sıfır kumsalda kurulmuş masamızda yedik,manzara da yemek de muhteşemdi.

Ertesi gün sabahı saat 7.00 da Glosso limanından hareketle Volos’a ve oradan da Selanik üzerinden Halkidiki’ye geçiyoruz.
Amacımız Türkiye’ye dönüş yolu süresini kısaltmak.Burada Nikiti ve Vourvouru köylerinde denize girdik.Artık dönüş için bize 6 saat yeterli.

Dönüş yolunda Kavala’ya uğrayıp meşhur kurabiyeleri aldıktan sonra otobandan ver elini TÜRKİYE.

daha yeni yerleri keşfetmek için bknz www.motosikletleromanyaturu.blogspot.com